U epitelu ženske vagine nalazi se otprilike 2 milijarde bakterija po kvadratnom centimetru. Većina njih su bakterije mliječne kiseline koje održavanjem kiselog pH u rodnici stvaraju štit od štetnih mikroorganizama i održavaju ravnotežu vaginalne flore.
Što znači izraz „ravnoteža vaginalne flore”?
Izraz „ravnoteža“ odnosi se na zdravu kolonizaciju vagine korisnim bakterijama mliječne kiseline koje drže neželjene mikroorganizme pod kontrolom. Bakterije mliječne kiseline reguliraju pH-vrijednost koja se u zdravoj rodnici kreće u rasponu od 3,8-4,4. Kada pH-vrijednost u rodnici nije u navedenom rasponu, stvaraju se optimalni uvjeti za život štetnih gljivica i bakterija. Istodobno se smanjuje broj korisnih laktobacila. To uzrokuje neravnotežu (disbiozu), a rodnica gubi svoju zaštitu. Štetne klice preuzimaju kontrolu i uzrokuju ili bakterijsku vaginozu ili gljivičnu infekciju.
Koja je razlika između bakterijske vaginoze i gljivične infekcije?
Postoji nekoliko velikih razlika: gljivična infekcija zarazna je bolest, dok je bakterijska vaginoza poremećaj prirodne kolonizacije bakterija u vagini. Bakterije su živa bića i mogu preživjeti same. Gljivice, s druge strane, trebaju stanicu domaćina da bi se replicirale i preživjele. Kao što naziv sugerira, bakterijsku vaginozu uzrokuju bakterije, a gljivičnu infekciju gljivice. Obje tegobe mogu se pojaviti kada je vaginalna flora narušena i ima premalo „dobrih” bakterija.
Bakterijska vaginoza
Ako je pH-vrijednost rodnice narušena, tj. nije u idealnoj kiseloj sredini, štetni mikroorganizmi mogu se nastaniti i lako se razmnožiti. Taj višak štetnih bakterija kao što je Gardnerella vaginalis, glavni uzročnik bakterijske vaginoze, istiskuje bakterije mliječne kiseline i omogućuje drugim štetnim mikroorganizmima njihovo nesmetano širenje. Javlja se neugodan osjećaj u intimnom području. Tipični simptomi bakterijske vaginoze uključuju svrbež i sivo-bijeli iscjedak mirisa ribe. Za taj neugodan miris odgovorni su amini koji nastaju prilikom razgradnje proteina od strane Gardnerella vaginalis.
Gljivična infekcija
Vaginalni soor, poznat i kao vaginalna mikoza, najčešća je gljivična infekcija kod žena, a uzrokuje je gljivica, Candida albicans. Procjenjuje se da će tri od četiri žene patiti od ove infekcije barem jednom u životu. Uobičajeni simptomi koji se javljaju tijekom ove infekcije uključuju svrbež, osjećaj pečenja u rodnici, pojačan bijelo-žuti i mrvičasti iscjedak te bol tijekom spolnog odnosa. Ponekad je zahvaćena i mokraćna cijev, što rezultira bolovima tijekom mokrenja. U usporedbi s bakterijskom vaginozom, ovdje nema smanjenja laktobacila (bakterija mliječne kiseline) i vaginalni iscjedak ima uobičajen miris.
Simptomi bakterijske vaginoze i gljivične infekcije
BAKTERIJSKA VAGINOZA
- neugodan miris ribe
- tekući, bijelo-sivi iscjedak
- bol tijekom spolnog odnosa
- nema oteklina
- nema crvenila
- bakterija: Gardnerella vaginalis
GLJIVIČNA INFEKCIJA
- bez neugodnog mirisa
- mrvičast, bijelo-žuti iscjedak
- bol tijekom spolnog odnosa
- oticanje stidnih usana
- crvenilo vagine
- gljivica: Candida albicans
Uzroci neravnoteže vaginalne flore
Mnogo je različitih uzroka neravnoteže vaginalne flore. Vagina nije sterilna, već je naseljena prirodnim i dobrim bakterijama. Laktobacili su glavni stanari vaginalne sluznice. Oni metabolizmom glikogena proizvode mliječnu kiselinu i tako stvaraju kiselu sredinu. Takvo kiselo okruženje (pH vrijednosti između 3,8 i 4,4) otežava razmnožavanje štetnih klica. Iako je teško utvrditi porijeklo neravnoteže u vaginalnoj flori, postoji nekoliko uzroka koji bi mogli igrati ključnu ulogu u njenom nastanku.
Hormonalne promjene mogu utjecati na vaginalnu floru
Hormonalne promjene često su razlog neravnoteže vaginalne flore. Hormon estrogen vrlo je važan hormon koji određuje broj laktobacila u vagini. Ako je razina estrogena u vagini vrlo niska, što se događa tijekom i nakon mjesečnice, tada je i manji broj bakterija mliječne kiseline. Hormonska kontracepcija poput „pilule“ također može potaknuti neravnotežu u intimnom području.
Antibiotici uništavaju „dobre“ bakterije
Kod nekih bolesti uzimanje antibiotika je neizbježno. Međutim, oni također uništavaju zdrave i korisne bakterije u organizmu, što dovodi crijevnu i vaginalnu floru u neravnotežu.
Stoga je uvijek preporučljivo tijekom antibiotske terapije krenuti s uzimanjem probiotika i time obnoviti ne samo crijevnu, nego i vaginalnu floru.
Pretjerana higijena utječe na pH-vrijednost rodnice
Higijena je svakako vrlo važna za naše zdravlje, ali ne treba pretjerivati. Mnogi gelovi za tuširanje nisu prikladni za čišćenje intimnog područja i mogu promijeniti pH-vrijednost vagine. Dovoljno je koristiti čistu vodu ili pH-neutralne proizvode za njegu, posebno namijenjene intimnom području.
Sintetičko donje rublje može izazvati neravnotežu
Iako je teško povjerovati, čak i pogrešna odjeća može negativno utjecati na intimno područje. Sintetičke tkanine stvaraju toplo i vlažno okruženje u kojem se neželjene gljivice i bakterije rado naseljavaju. Stoga pri slijedećoj kupnji pripazite da kupite donje rublje od čistog pamuka.
Stres utječe na cijeli organizam
Stres je dobro poznati čimbenik koji može negativno utjecati na cijeli organizam. Također je jedan od razloga neravnoteže vaginalne i crijevne flore, što pogoduje razvoju infekcija. Stalni psihički stres doista može biti okidač za mnoge različite bolesti.
Nezdrava prehrana
Ono ste što jedete – to vrijedi i za vaginu. Narušena crijevna flora stoga utječe i na vaginu. Šećer je, primjerice, hrana za štetne mikroorganizme u tijelu i doprinosi njihovom lakšem i bržem razmnožavanju.
Probiotici za uravnoteženi mikrobiom
Vaginalnu floru uglavnom naseljavaju laktobacili. Ako su te bakterije brojčano nadjačane, mikrobiom postaje neuravnotežen i podložan razmnožavanju štetnih bakterija. Probiotici su „žive” bakterije koje se mogu pronaći u određenim namirnicama ili posebnim proizvodima dostupnim u ljekarnama. Oni sadrže posebno odabrane sojeve bakterija za određenu indikaciju u tijelu. Za jačanje vaginalne flore preporučljivo je koristiti probiotik, odnosno sinbiotik koji se sastoji od različitih vrsta laktobacila kako bi se osiguralo očuvanje prirodnog vaginalnog mikrobioma.
Crijevna i vaginalna flora usko su povezane i imaju značajan utjecaj na cijeli organizam. Stoga je vrlo važno različite infekcije shvatiti ozbiljno i uvijek paziti da se antibiotici uzimaju samo kada su prijeko potrebni. Svaki proljev ili zatvor imaju utjecaj na vaginu. Budući da su crijeva „rezervoar” za bakterijsku kolonizaciju rodnice, važno je imati zdravu crijevnu floru.