Bolovi u trbuhu, proljev, povraćanje, mučnina, groznica – svi su upoznati sa simptomima koji se javljaju i kod „pokvarenog“ želuca i kod crijevnih infekcija – međutim, pacijenti s kroničnim upalnim bolestima crijeva, pate od tih simptoma u većoj mjeri. Ovdje pročitajte o mogućnostima dijagnoze i liječenja.
Crohnova bolest i ulcerozni kolitis – dvije najpoznatije i najčešće upalne bolesti crijeva, uglavnom se razlikuju po lokaciji upale. Kod Crohnove bolesti može biti zahvaćen cijeli gastrointestinalni trakt, dok je upala kod ulceroznog kolitisa (UK) ograničena na debelo crijevo. Obje bolesti napreduju u valovima i nisu izlječive, ali se mogu liječiti. U akutnoj fazi, kod pojave upale, ključna je terapija konvencionalnom medicinom. Prateća terapija ljekovitim biljkama i naturopatski (prirodni) tretmani, pokazali su se korisni za mnoge pacijente u akutnoj fazi i fazi bez simptoma. Najbolja osnova za bilo koji pristup liječenju je zdrava, stabilna i zaštitna crijevna flora koja štiti od crijevnih infekcija (na koje su pacijenti oboljeli od UBC-a posebno osjetljivi) i smanjuje mogućnost recidiva.
Simptomi UBC-a slični su, ali ipak s razlikama. Slični tipični simptomi su česti, ekstremni proljevi koji su kod ulceroznog kolitisa sluzavo krvavi. Ostali simptomi uključuju bol u trbuhu, mučninu i povraćanje. Nadutost, groznica i povišeni upalni markeri u krvi, također su tipični za crijevne upale. Osobito kod Crohnove bolesti, pacijenti gube na težini zbog gubitka apetita i nedostatka važnih hranjivih sastojaka. Mnogi pacijenti s ulceroznim kolitisom, također pate od anemije, jer upaljena područja u crijevima uzrokuju gubitak krvi.
Osim u crijevima, obje bolesti uzrokuju i druge poteškoće. Tako pacijenti često pate od tegoba u zglobovima, a mogu biti pogođeni i žučni kanali, koža i oči. Kod dugotrajnih kroničnih upala crijeva s čestom pojavom akutnih upala, povećava se rizik od raka debelog crijeva. Zato je cilj minimalizirati faze upale i tegoba.
Crohnova bolest | Ulcerozni kolitis (UK) | |
---|---|---|
Lokacija | može obuhvatiti cijeli probavni trakt, najčešće na prijelazu tankog u debelo crijevo | debelo crijevo |
Zahvaćenost rektuma | 100% | uvijek zahvaćeno () |
Zahvaćenost ileuma | u 80% slučajeva | rijetko |
Upale | svi slojevi crijevne stijenke | samo unutrašnja strana crijeva, crijevna sluznica |
Stolica | kronično tekuća, rijetko s krvlju, samo uključeno debelo crijevo, do 20 stolica dnevno | sluz i krv, sluzavi i krvavi proljevi, 10 puta dnevno i više |
Bolovi u trbuhu | najčešće u donjem dijelu trbuha | u cijelom crijevnom traktu, ali uglavnom u lijevom donjem dijelu trbuha |
Simptomi van crijeva | kralježnica, zglobovi, koža, žučni kanali, oči | kralježnica, zglobovi, koža, žučni kanali |
Simptomi na anusu (fistule, apscesi, pukotine) | često | rijetko |
Slabokrvnost (anemija) | rijetko | često |
Gubitak tjelesne težine | često | rijetko |
Rizik od raka | lagano povišen | povišen |
„Sve bolesti počinju u crijevima.“, izreka je grčkog liječnika Hipokrata, iz 300. g.pr.Kr. To staro znanje potvrđuje klasična dijagnostika stolice, a sada i najsuvremenije molekularno genetske metode. Brojne bolesti imaju svoje porijeklo u crijevima – ili se manifestiraju promjenama u crijevnoj flori.
Nije do kraja poznato kako se razvijaju Crohnova bolest i ulcerozni kolitis, niti koji su okidači odgovorni. Nasljedna predispozicija ima ulogu, u manjoj mjeri kod ulceroznog kolitisa, nego kod Crohnove bolesti. Ima više od 70 gena za koje se zna da su povezani s razvojem Crohnove bolesti. Značajnu ulogu igraju i čimbenici okoliša, te je za vjerojatnost bolesti važno živite li u ruralnim ili urbanim sredinama. Najviši higijenski standardi prije će izazvati UBC, nego izloženost bakterijskim i virusnim infekcijama od rođenja, što zapravo štiti organizam od UBC-a.
Uz određene psihološke čimbenike (stres, određene strukture osobnosti), genetsku dispoziciju (odgovor imunosnog sustava) i čimbenike okoliša, infekcije s određenim štetnim mikroorganizmima (virus ospica, E.coli, mikobakterije, određene klostridije) izgleda pogoduju razvoju UBC-a. Ti različiti čimbenici (uključujući psihološke, genetske, infektivne i okolišne čimbenike) dovode do povećane propusnosti sluznice („leaky gut“) i do pojačane imunosne aktivnosti u crijevnoj sluznici.
U crijevnoj sluznici susjedne stanice povezane su međustaničnim vezama ,tj. membranskim proteinima („tight junctions“). Oni brtve stanice jednu uz drugu, kako ne bi mogle prolaziti strane tvari ili patogeni. Sve dok je ta „crijevna barijera“ netaknuta, skup stanica crijevne sluznice tvori istinski zaštitni štit, koji sprečava ulazak stranih tvari (uključujući bakterije i „toksine“) u tijelo iz crijevnog trakta. Kod UBC-a – ne samo zbog upalnih promjena – ta crijevna barijera postaje „propusna“, stanice više nisu tako čvrsto povezane, zbog čega patogeni i toksini mogu lakše prodrijeti u crijevnu sluznicu i dovesti do imunosne reakcije, što dovodi do upale.
U uzorcima tkiva s crijevne sluznice oboljelih od UBC-a ustanovljena je pojačana imunosna aktivnost. Dokazana je povećana prisutnost obrambenih stanica imunosnog sustava i njihovi transmiteri (medijatori upale poput interleukina, TNF α – tumor nekrotizirajući faktor alfa). Dolazi do autoimunih rekcija s oštećenjem crijevne sluznice. Intenzivno se istražuje zašto dolazi do pojačanog imunosnog odgovora ovih autodestruktivnih upala i čemu mogu poslužiti. Mikrobiom crijeva ima značajnu ulogu. Crijevna flora je patološki promijenjena i oštećena kod pacijenata s UBC-om, pri čemu biološka raznolikost bakterija u crijevima – što je važno za normalno funkcioniranje crijeva – više nije dostupna oboljelima. Crijevne bakterije više ne mogu ispuniti svoje zaštitne i obrambene funkcije.
Dijagnoza kroničnih upalnih bolesti crijeva temelji se na tipičnom obrascu navedenih tegoba, nakon kolonoskopije i uz pomoć dijagnostičkih snimanja. U pojedinačnim slučajevima liječnik mora provjeriti je li UBC stvarno prisutan ili se radi o nekoj drugoj bolesti. Mnoge zarazne bolesti također se manifestiraju proljevom, a preosjetljivost na lijekove također rezultira sličnim tegobama. Osobito kod starijih ljudi treba provjeriti je li za simptome kriva loša cirkulacija krvi (vaskularna okluzija – tromboza – u krvožilnom sustavu crijeva: ishemični kolitis – upala crijeva uzrokovana nedostatkom krvi).
Na početku svake dijagnoze potreban je detaljan razgovor o anamnezi s liječnikom.
Na početku postavljanja dijagnoze potreban je detaljan razgovor o anamnezi s liječnikom.
Nakon toga slijedi temeljiti fizikalni pregled. Da bi se ustanovilo radi li se o Cronhovoj bolesti ili o UK-u, i da bi isključili moguću infektivnu bolest crijeva koja ima slične simptome kao UBC, dijagnoza UBC-a uvijek zahtijeva pregled cijelog probavnog trakta.
Endoskopske (kolonoskopija – vizualizacija debelog crijeva; ezofagogastroduodenoskopija (gastroskopija) – vizualizacija jednjaka, želuca i početnog dijela duodenuma) i radiološke pretrage (rendgenska snimka, CT = kompjuterizirana tomografija, MR = snimanje magnetskom rezonancom) nadopunjuju se. Klinički nalazi (laboratorijski i parametri upale (CRP = C-reaktivni protein; kalprotektin i dr.); funkcija jetre i bubrega) i histološki nalazi (histološki pregledi, uključujući endoskopski dobivene uzorke crijevne sluznice) također daju važne nalaze. Također treba istražiti moguća oboljenja jetre, žuči ili gušterače. Kultura stolice i serološki testovi važni su za isključivanje infektivnih dijarejskih bolesti. Tek cjelovito ispitivanje nalaza otkriva „mozaičnu dijagnozu“ kronične upalne bolesti crijeva: Međutim, kod nekih pacijenata primarna klasifikacija Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa nije moguća. Samo daljnji tijek bolesti omogućuje definitivno postavljanje dijagnoze.
Upalne bolesti crijeva (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis) trenutno još uvijek nisu izlječive. Terapijske mjere prvenstveno su usmjerene na poboljšanje kvalitete života oboljelih, uklanjanje ili ublažavanje simptoma, smanjivanje akutnih upala i sprečavanje komplikacija. Za liječenje je posebno važno znati točno mjesto upale u gastrointestinalnom traktu. Uz preporuke kako se nositi s bolešću u svakodnevnom životu i preporuke vezane za prehranu, lijek je središnja komponenta terapije, a liječenje protuupalnim lijekovima je prioritet.
Lijek mesalazin (5-aminosalicilna kiselina) je prvi izbor za liječenje ulceroznog kolitisa. Budući da je debelo crijevo zahvaćeno UK-om dostupno i rektalnoj primjeni lijeka, osim tableta i kapsula koje se primjenjuju oralno, postoje čepići i klizme koji se primjenjuju rektalno i mogu djelovati izravno na mjestu upale. Pored toga, za UK koriste se i glukokortikoidi (kortizon), imunosupresivi i biološki lijekovi (antitijela protiv upalnih procesa). Osim toga, utvrđeno je i dokazano u kliničkim studijama da bakterijska flora ima osobito značajan utjecaj na razvoj i tijek ulceroznog kolitisa. U fazama bolesti bez simptoma, neki probiotički bakterijski sojevi pokazali su se jednako učinkovitim i protuupalnim poput mesalazina. Prilikom primjene probiotika nema nuspojava u usporedbi sa primjenom standardnih lijekova. Bakterijski pripravci djeluju protiv štetnih uzroka UBC-a i ne bore se samo protiv simptoma.
Unatoč širokom rasponu mogućnosti liječenja, operacija može biti neophodna. Ovisno o glavnom izvoru upale, koriste se različiti kirurški zahvati. Razlozi kirurškog zahvata su komplikacije poput jakog krvarenja, perforacije crijeva, upale koje ne reagiraju adekvatno na lijekove i detekcija karcinoma debelog crijeva ili prekanceroznih stadija. Rizik od karcinoma debelog crijeva povećan je kod ulceroznog kolitisa, a i kod Crohnove bolesti, ako je zahvaćeno debelo crijevo. Opseg upale ovdje igra važnu ulogu.
I kod Crohnove bolesti, glukokortikoidi, imunosupresivi i biološki lijekovi su glavna medicinska terapija, posebno protiv određenih čimbenika upale. Razlikujemo pripravke koji poboljšavaju simptome u upalnoj fazi (tijekom aktivnog recidiva) i onih koji imaju za cilj smanjiti vjerojatnost novih recidiva. Kirurški zahvati potrebni su kod pacijenata s Crohnovom bolesti, ako se pojave komplikacije poput krvarenja, fistula, crijevne opstrukcije ili apscesa.
Postoje neki podaci koji ukazuju da preparati s tamjanom, smirnom (Commiphora myrrha) i kamilicom imaju protuupalni učinak. Smatra se da pripravak s ekstraktom tamjana ima slične rezultate kao mesalazin kod Crohnove bolesti (s ograničenom učinkovitošću kod Crohnove bolesti).
Uobičajeni simptomi poput grčeva u trbuhu, proljeva i tegoba u zglobovima poboljšani su kod dvije trećine bolesnika. Provedena su i usporedna ispitivanja za ulcerozni kolitis. Tamjan i smirna sadrže triterpenske kiseline koje su odgovorne za protuupalne učinke kod UK-a. Smirna ima i spazmolitičko djelovanje, jer smanjuje intenzitet crijevnih kontrakcija i opušta crijevne mišiće. Trokomponentni pripravak smirne, tamjana i kave s aktivnim ugljenom dokazao je svoju učinkovitost. Vrijeme bez simptoma bilo je jednako dugo (kao što je ispitano u manjoj studiji), kao uz primjenu mesalazina.
Američki znanstvenici također su proučavali protuupalno djelovanje kurkume. U jednom istraživanju djeci s Crohnovom bolešću ili ulceroznim kolitisom dan je ekstrakt kurkumina u kapsulama. Većina djece tolerirala je dozu od 4 g, a simptomi UBC-a su se poboljšali.
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
cookielawinfo-checbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
Kolačić | Trajanje | Opis |
---|---|---|
store_notice[notice id] | session | Omogućuje kupcima da odbace Obavijest o trgovini. |
woocommerce_cart_hash | session | Pomaže WooCommerceu da utvrdi kada se mijenja sadržaj / podaci košarice. |
woocommerce_items_in_cart | session | Pomaže WooCommerceu da utvrdi kada se mijenja sadržaj / podaci košarice. |
woocommerce_recently_viewed | session | Pokreće widget Nedavno pregledani proizvodi. |
wp_woocommerce_session_ | 2 days | Sadrži jedinstveni kod za svakog kupca kako bi znao gdje može pronaći podatke o košarici u bazi podataka za svakog kupca. |
AllergoSan d.o.o. posvećuje veliku važnost zaštiti osobnih podataka svojih korisnika. Ova Politika privatnosti uređuje način postupanja s informacijama koje obrađujemo odnosno prikupljamo prilikom posjeta našoj Web stranici. Prikupljeni osobni podaci obrađuju se u skladu s Općom uredbom o zaštiti osobnih podataka te posebnim nacionalnim propisima.
Voditelj obrade: AllergoSan d.o.o.
Adresa: Heinzelova ulica 62A, Zagreb
OIB: 24636702723
Telefon: +385 1 6293 487
E-pošta: info@allergosan.hr
Osobni podaci – svi podaci koji se odnose na pojedinca čiji je identitet utvrđen ili se može utvrditi.
Posebna kategorija osobnih podataka – osobni podaci koji otkrivaju rasno ili etičko podrijetlo, politička mišljenja, vjerska ili filozofska uvjerenja, sindikalno članstvo, genetski podaci, biometrijski podaci prikupljani u svrhu jedinstvene identifikacije fizičke osobe, podaci o zdravlju, podaci koji se odnose na seksualni život ili seksualnu orijentaciju fizičke osobe.
Obrada – svaki postupak ili skup postupaka koji se obavljaju na osobnim podacima ili na skupovima osobnih podataka, bilo automatiziranim bilo neautomatiziranim sredstvima kao što su prikupljanje, bilježenje, organizacija, strukturiranje, pohrana, prilagodba ili izmjena, pronalaženje, obavljanje uvida, uporaba, otkrivanje prijenosom, širenjem ili stavljanjem na raspolaganje na drugi način, usklađivanje ili kombiniranje, ograničavanje, brisanje ili uništavanje.
Sustav pohrane – svaki strukturirani skup osobnih podataka dostupnih prema posebnim kriterijima, bilo da su centralizirani, decentralizirani ili raspršeni na funkcionalnoj ili zemljopisnoj osnovi.
Ispitanik – pojedinac čiji se identitet može utvrditi odnosno osoba koja se može identificirati izravno ili neizravno, osobito uz pomoć identifikatora kao što su ime, identifikacijski broj, podaci o lokaciji, mrežni identifikator ili uz pomoć jednog ili više čimbenika svojstvenih za fizički, fiziološki, genetski, mentalni, ekonomski, kulturni ili socijalni identitet tog pojedinca (korisnik odnosno kupac naših proizvoda).
Voditelj obrade – fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo koje samo ili zajedno s drugima određuje svrhe i sredstva obrade osobnih podataka; kada su svrhe i sredstva takve obrade utvrđeni pravom Unije ili pravom države članice, voditelj obrade ili posebni kriteriji za njegovo imenovanje mogu se predvidjeti pravom Unije ili pravom države članice.
Primatelj – fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo kojem se otkrivaju osobni podaci, neovisno o tome je li on treća strana.
Treća strana – fizička ili pravna osoba, tijelo javne vlasti, agencija ili drugo tijelo koje nije ispitanik, voditelj obrade, izvršitelj obrade ni osobe koje su ovlaštene za obradu osobnih podataka pod izravnom nadležnošću voditelja obrade ili izvršitelja obrade.
Privola – svako dobrovoljno, posebno, informirano i nedvosmisleno izražavanje želja ispitanika kojim on izjavom ili jasnom potvrdnom radnjom daje pristanak za obradu osobnih podataka koji se na njega odnose.
Povreda osobnih podataka – kršenje sigurnosti koje dovodi do slučajnog ili nezakonitog uništenja, gubitka, izmjene, neovlaštenog otkrivanja ili pristupa osobnim podacima koji su preneseni, pohranjeni ili na drugi način obrađivani.
Dijete – Uredba definira Dijete kao svaku osobu mlađu od 16 godina. Ovisno o zakonima pojedinih država članica, dobna granica koja osigurava status djeteta ne može biti manja od 16 godina. Obrada osobnih podataka djeteta dopuštena je samo ako je dobiven pristanak roditelja ili zakonskog skrbnika.
Nadzorno tijelo – Agencija za zaštitu osobnih podataka je državna agencija čiji je zadatak štititi podatke i privatnost, nadgledati procese primjene Uredbe, te aktivno provoditi Uredbu o zaštiti osobnih podataka.
Ne prikupljamo Vaše osobne podatke osim u slučaju kada ste nam Vi dali izričitu privolu (npr. prilikom registracije i narudžbe proizvoda na OMNi-BiOTiC web shopu ili prilikom popunjavanja kontakt forme na našoj internetskoj stranici), čime pristajete na njihovo korištenje u niže navedene svrhe. Vaše osobne podatke obrađujemo u svrhu sklapanja i izvršenja ugovora odnosno zakonskih obveza. Podatke koje obrađujemo na osnovi zakonske obveze mi smo obvezni prikupiti, a Vi ste ih obvezni pružiti. Ako odbijete pružiti takve osobne podatke, posljedica za Vas može biti nemogućnost ostvarivanja zakonskog prava, sklapanja ugovora ili ostvarivanja prava iz nekog ugovora.
Uobičajeni osobni podaci koje prikupljamo od naših korisnika i kupaca jesu: ime, prezime, adresa, broj telefona/mobitela i e-pošta.
Voditelj obrade ne obrađuje i neće obrađivati osobne podatke koji otkrivaju rasno ili etničko podrijetlo, politička mišljenja, vjerska ili filozofska uvjerenja ili članstvo u sindikatu te genetske podatke, biometrijske podatke u svrhu jedinstvene identifikacije pojedinca, podatke koji se odnose na zdravlje ili podatke o spolnom životu ili seksualnoj orijentaciji pojedinca.
Vaše osobne podatke možemo dati našim pouzadnim partnerima koji održavaju naš informacijski sustav ili prušaju usluge u naše ime primjerice za marketing, financije, obrade plaćanja te isporuku naručenih proizvoda. Svi vanjski partneri su dužni temeljem relevantnih ugovora koristiti osobne podatke koji su im povjereni u skladu s našim politikama i smjernicama za obradu osobnih podataka.
Nama je zaštita Vaše privatnosti vrlo važna, stoga nikad nećemo dijeliti Vaše osobne podatke s trećim stranama u svrhu koja nije opisana ovom Politikom.
Vaši osobni podaci biti će pohranjeni i obrađivani u zakonskom roku te zaštićeni adekvatnim sigurnim mjerama. Za sve podatke kreiraju se sigurnosne kopije, a dokumentaciji je ograničen pristup. Molimo primite na znanje da niti jedan sustav nije u potpunosti siguran te mi stoga kontinuirano ulažemo napore u poboljšanje zaštite Vaših osobnih podataka, ali Vam ne možemo garantirati potpunu sigurnost.
Kako bismo osigurali normalnu funkcionalnost naše internetske stranice, koristimo isključivo neophodne kolačiće koji su potrebni kako bi se osigurao normalan i efikasan rad internetske stranice. Ne koristimo kolačiće marketing i analitiku Kolačići su male datoteke koje se privremeno pohranjuju na Vašem računalu. Kolačićima koji se čuvaju na Vašem računalu možemo pristupiti onda kada Vi posjetite našu internetsku stranicu. Želite li obrisati kolačiće koji su na Vašem računalu, pogledajte upute u svojem internetskom pregledniku klikom na „Pomoć“.
Kako bismo osigurali normalnu funkcionalnost naše internetske stranice, koristimo isključivo nužne kolačiće koji su potrebni kako bi se osigurao normalan i efikasan rad internetske stranice. Kolačići su male datoteke koje se privremeno pohranjuju na Vašem računalu. Kolačićima koji se čuvaju na Vašem računalu možemo pristupiti onda kada Vi posjetite našu internetsku stranicu. Želite li obrisati kolačiće koji su na Vašem računalu, pogledajte upute u svojem internetskom pregledniku klikom na „Pomoć“.
Ispitanik daje svoju privolu jasnom potvrdnom radnjom kojom izražava dobrovoljan, poseban, informiran i nedvosmislen pristanak na obradu osobnih podataka koji se odnose na njega, poput pisane izjave, uključujući elektronsku.
Ispitanik će biti upoznat sa svrhom prikupljanja njegovih osobnih podataka. Isto tako, Ispitanik će biti obaviješten o tome da u svakom trenu može povući privolu na jednako jednostavan način kako ju je i dao.
Privola se traži u situacijama:
Privola se ne traži u slučaju kada je obrada utemeljena na jednom od slijedećih slučajeva:
Privola se daje jasnom potvrdnom radnjom i to pisanom izjavom – putem obične pošte, neposredno u prostorijama društva voditelja obrade ili na prodajnim mjestima Voditelja obrade u okviru sajma ili nekog drugog događanja, elektronske pošte (na poslovnu adresu društva, na e-poštu Voditelja obrade) odnosno popunjavanjem kontakt forme na našoj internetskoj stranici.
Ukoliko se osobni podaci obrađuju za više svrha, Ispitanik mora dati privolu za svaku od njih.
Voditelj obrade tijekom postupka ishođenja relevantne privole informira Ispitanika o slijedećem:
Svaki korisnik (ispitanik) ima pravo od nas kao voditelja obrade zahtijevati sljedeće:
Ispunjenje navedenih prava možete zahtijevati:
Ukoliko Zahtjev šaljete putem e-pošte isti će biti obrađen isključivo ako je poslan sa Vaše postojeće e-pošte koju imamo evidentiranu u našem informacijskom sustavu. Podaci koje ćete dati na ovom obrascu koristiti će se isključivo u svrhe identificiranja osobnih podataka koje tražite i odgovora na Vaš zahtjev.
Pisani zahtjev mora sadržavati minimalno slijedeće podatke:
Obrazac Zahtjev ispitanika možete preuzeti ovdje
Voditelj obrade će odgovoriti na zahtjev i/ili prigovor u roku od 30 dana od njegova zaprimanja. Taj se rok može prema potrebi produžiti za dodatna dva mjeseca (od dana njegova zaprimanja) uzimajući u obzir složenost i broj zahtjeva.
Voditelj obrade će obavijestiti Ispitanika o svakom takvom produljenju u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva zajedno s razlozima odgađanja.
U svakom slučaju, voditelj obrade će u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva dostaviti sljedeće podatke Ispitaniku:
Ukoliko Ispitanik nije suglasan s odlukom Društva u vezi prigovora ili postupanja po njegovom zahtjevu, može podnijeti prigovor Agenciji za zaštitu osobnih podataka kao nadležnom tijelu.
Kako bi riješili moguće nesporazume ili postavili dodatna pitanja, molimo da se obratite Voditelju obrade na prethodno navedene kontakt podatke.
Voditelj obrade će o povredi osobnih podataka izvijestiti nadzorno tijelo bez nepotrebnog odgađanja i to, ako je izvedivo, najkasnije 72 sata nakon saznanja o toj povredi osobnih podataka, osim ako Voditelj obrade može dokazati, u skladu s načelom odgovornosti, da povreda osobnih podataka vjerojatno neće prouzročiti rizik za prava i slobode pojedinaca. Ako se takvo obavješćivanje ne može postići u roku od 72 sata, obavijest bi trebala biti popraćena razlozima kašnjenja, a informacije se mogu pružiti u fazama bez nepotrebnog daljnjeg odgađanja.
Voditelj obrade je usvojio fizičke, tehničke i organizacijske mjere kako bi se osigurala sigurnost obrade osobnih podataka. Spomenute mjere uključuju prevenciju gubitka ili oštećenja, neovlaštene izmjene, pristupa ili obrade i drugih rizika kojima može biti izložena ljudskim djelovanjem, fizičkim ili prirodnim okruženjem.
Rok čuvanja osobnih podatka je vremenski period unutar kojeg će Voditelj obrade zadržavati osobne podatke Ispitanika, a definiran je:
Internim aktom određeno je da će se osobni podaci u digitalnom ili papirnatom obliku čuvati 11 (jedanaest) godina od dana prestanka obveza između voditelja obrade i Ispitanika, nakon čega će biti trajno uništeni.
Nakon prestanka svrhe obrade osobnih podataka, ovisno o pojedinim pravnim temeljima obrade, dokumentacija koja je do tada bila čuvana u papirnatom obliku komisijski će se uništiti, a digitalni podaci će se anonimizirati ili u potpunosti brisati.
Rok od 11 (jedanaest) godina određen je sukladno odredbama Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija.
Ova Politika privatnosti stupa na snagu objavom na internetskim stranicama Voditelja obrade.
Politika privatnosti biti će predmet redovnih revizija, a svaku njezinu promjenu objaviti ćemo na našoj internetskoj stranici te na drugim mjestima za koja se smatra da su prikladna.