Kad govorimo o neurodermitisu, čega bi sve roditelji trebali biti svjesni? Zašto je moje dijete pogođeno? Kako se najbolje mogu nositi s dijagnozom? Koja je uloga dobrih bakterija pri zaštiti bebe od neurodermitisa tijekom trudnoće i nakon rođenja?
Mnogi se roditelji pitaju: „Zašto baš moje dijete?“ Rizik od razvoja neurodermitisa snažno je povezan s učestalosti alergija u obitelji. Porast alergija u zapadnom svijetu izravno je povezan i s većom pojavnošću neurodermitisa. No, okidači bolesti često su kombinacija drugih čimbenika, poput pretjerane higijene, pasivnog pušenja ili visoke koncentracije zagađivača u zraku.
Otprilike svako šesto dijete u predškolskoj dobi boluje od neurodermitisa, atopijskog poremećaja zaštitne funkcije kože. Bolest je povezana s intenzivnim svrbežom, osipom, suhom kožom i upalom. Može biti naslijeđena, ali također može biti uzrokovana ili pojačana stresom tijekom trudnoće ili čimbenicima iz okoline.
Dijagnoza: Neurodermitis
Atopijski dermatitis često se ne može dijagnosticirati pri prvom posjetu liječniku. Problem je u tome što se dijagnoza ne može potvrditi sve dok se simptomi ne pojave u napadima s ponavljajućim svrbežom ili kada simptomi djeteta reagiraju na specifične masti i kreme (ili ne reagiraju). To znači: pričekajte i vidite za početak, iako to može biti vrlo frustrirajuće. Uobičajeno je pogrešno mišljenje da se uzorkom krvi može odmah dokazati prisutnost kožne bolesti.
Obiteljska predispozicija? Probiotici od početka!

U međuvremenu, čitav niz studija pokazao je da unos probiotika može smanjiti pogoršanje same bolesti i do 80 %. Kada postoji istinska alergijska predispozicija, neurodermitis se ne može u potpunosti izliječiti. Međutim, može se potisnuti do točke u kojoj pacijenti više ne pate od simptoma. To se može postići smanjenjem različitih uzročnika bolesti kao što su neuravnotežena crijevna flora, određena nekompatibilna hrana, kao i stres.
Najnovija znanstvena saznanja posebno su zanimljiva budućim roditeljima koji i sami pate od alergija, astme ili neurodermitisa. Postalo je moguće utjecati na pojavnost alergija kod djece čak i prije nego što se uopće rode. Majka koja tijekom trudnoće uzima posebno odabrane probiotičke sojeve može značajno smanjiti rizik od kasnijeg razvoja neurodermitisa kod djeteta. Čim dijete napokon ugleda svjetlo dana, vodeći znanstvenici preporučuju davanje iste probiotičke formulacije bebi cijelu prvu godinu života. Na taj način dijete ima najbolje šanse razviti stabilan imunosni sustav i uravnoteženu kolonizaciju crijeva s optimalnim simbiontima.
Za sebe i svoje dijete birajte one znanstveno istražene i klinički dokazane probiotike, odnosno sinbiotike, koji zadovoljavaju sve kriterije kvalitete Svjetske zdravstvene organizacije i Svjetskog gastroenterološkog društva, kako biste bili sigurni da u slučaju, možda već i postojeće, alergijske osjetljivosti, koristite samo najbolje probiotičke pripravke.