Napokon je sve toplije, sunce svakim danom sve dulje sija, trava je zelenija i polako je sve u punom cvatu. Nažalost, za alergičare ovo doba godine označava početak još jedne noćne more. Kihanje, šmrcanje, kašljanje i suzenje očiju pojačavaju se cvjetanjem raznih trava i grmova. Mnogim ljudima je toliko teško da im je nemoguće izaći van iz kuće. Naša crijeva igraju važnu ulogu u borbi protiv simptoma alergije – no, koja je točno njihova uloga?
Kako nastaje alergija?

Alergija je imunosna reakcija na strane tvari poput peludi, ali i na životinjsku dlaku ili otrov insekata. Navodno bezopasna tvar u tijelu se pogrešno klasificira kao opasna i dolazi do pojačanog stvaranja antitijela. Ova povećana proizvodnja antitijela uzrokuje osjetljivost organizma na ovu tvar. Nakon kontakta s alergenom, ovo antitijelo na alergen posreduje u oslobađanju histamina, koji je odgovoran za tipične simptome alergije. Ako se alergijska reakcija odvija sa simptomima, tada je alergen već prešao crijevnu sluznicu. To se događa kada su naše sluznice u tijelu oštećene. Tvari koje unosimo hranom ulaze u krvotok izravno kroz tzv. perforirano crijevo. To dovodi do povećane izloženosti određenim tvarima, što zauzvrat uzrokuje pretjeranu reakciju imunosnog sustava. Posljedica je alergija ili intolerancija na hranu.
Crijeva kod alergičara
Kolonizacija crijeva počinje rođenjem. Prije svega, način na koji se porod odvija ima značajan utjecaj na crijevnu floru. Ako je dijete rođeno vaginalno, odnosno prirodnim putem, mikrobiom djeteta je naseljen vaginalnim bakterijama, tzv. vaginalnom florom majke. Ako je dijete rođeno carskim rezom, prva kolonizacija je uglavnom preko majčinih bakterija s kože i bakterija iz okoline, što može imati negativan učinak na raznolikost (sastav i raznolikost) crijevne flore novorođenčeta. Studije pokazuju da je povećana raznolikost mikroorganizama u crijevnoj flori povezana s manjim rizikom od alergijskih bolesti. Prvih nekoliko mjeseci nakon rođenja ključni su za razvoj djetetove crijevne flore. Posebno je važna prevencija alergijskih bolesti u ovom razdoblju i važnost majčinog mlijeka dolazi do izražaja. Žensko majčino mlijeko sadrži više od 200 različitih molekula šećera, što ga čini najsloženijim majčinim mlijekom svih sisavaca. Njihova je zadaća promicati zdravu kolonizaciju bakterija u prvom razdoblju nakon rođenja. Imunoglobulin A koji se nalazi u majčinom mlijeku služi za zaštitu od infekcija i stoga je važan protein za djetetov imunosni sustav.
Uzroci alergije
Uzrok alergije može biti višestruk. Postoje razne teorije, ali nema potpuno dokazanih uzroka. Alergijska reakcija u osnovi se događa samo ako je imunosni sustav prethodno bio u kontaktu sa stranom tvari. Obično nema reakcije pri prvom kontaktu, a simptomi se pojavljuju tek kada se kontakt ponovno uspostavi. Međutim, istraživači se slažu oko jednog čimbenika – genetika igra glavnu ulogu u razvoju alergije. Djeca čiji su roditelji već alergičari, imaju veći rizik od razvoja alergije. Isto tako, što je netko više i dulje izložen potencijalnom alergenu, veća je vjerojatnost da će razviti alergiju. Pretjerana higijena u djetinjstvu posebno može negativno utjecati na rizik od alergija. Studije također pokazuju da djeca koja su odrasla na farmi imaju manju vjerojatnost da će razviti alergije i astmu od gradske djece.

Sve je manje prirodnih staništa. Većina ljudi danas živi u urbanim sredinama i izloženi su stalnom stresu koji može preopteretiti imunosni sustav i izazvati alergije.
Primjeri toga mogu biti:
- Onečišćenje zraka, npr. automobilski i industrijski ispušni plinovi.
- Prehrana, npr. procesirana hrana.
- Onečišćenje životnog prostora, npr. duhanski dim, kemijske tvari u kućanstvu, plijesan.
- Profesija – uzroci povezani s poslom.
Alergije vezane uz posao su među najčešćim profesionalnim bolestima. Tijelo počinje reagirati alergijskim reakcijama na određene tvari u radnom okruženju. Teoretski, svatko u bilo kojoj profesiji može razviti takvu alergiju. Primjeri su alergija na prašinu od brašna kod pekara ili kada frizer reagira na određene boje ili šampone za kosu.
Što mogu učiniti u vezi s alergijom?
Zaštita i jačanje sluznice koncept je obrane od alergija, jer se preko te barijere odbija svaka tvar koja uzrokuje alergiju. Jedan od načina liječenja alergija je terapijski pristup usmjeren na simptome, u kojem se liječe učinci alergije. Za smanjenje otoka i oslobađanje histamina koriste se kapi, sprejevi i tablete. Međutim, ovom se mjerom ne liječi uzrok alergije, već se koristi samo za kratkotrajno liječenje i ublažavanje simptoma. Drugi pristup je desenzibilizacija. To uključuje postupno navikavanje tijela na određenu tvar koja uzrokuje alergiju i s vremenom razvija toleranciju. Dugoročno gledano, ova metoda je vrlo dugotrajna, nema jamstva da ćete se riješiti alergije i ne nudi nikakvu zaštitu od novih alergija.
Isprobana metoda je terapijski put jačanjem sluznice. Kod osoba koje pate od alergija, sluznice više nisu intaktne i uključene su u razvoj alergije. Ovaj oblik terapije usmjeren je na izvor alergije i posebno je koristan za osobe koje su alergične ili intolerantne na nekoliko tvari. Dobro funkcionirajuća crijevna flora i ovdje igra odlučujuću ulogu. Probiotici podupiru održavanje zdravog crijevnog mikrobioma, što zauzvrat ima pozitivan učinak na jačanje crijevne sluznice.
Prema riječima stručnjakinje za crijeva mag. Anite Frauwallner, sljedeće su točke također vrlo korisne:
- Pokušajte smanjiti stres i prije svega obnoviti crijevnu sluznicu koja je zbog toga upaljena. Ovo djeluje uzimanjem pravih protuupalnih crijevnih bakterija, koje se nalaze u probioticima.
- Ojačajte svoju obranu! Tijekom sezone peludi pokušajte smanjiti napornu tjelovježbu i umjesto toga se usredotočite na izgradnju jake crijevne sluznice. S druge strane, tu pomažu dobre crijevne bakterije koje se mogu uzimati u obliku probiotika s kombinacijom šest jakih ključnih bakterijskih sojeva koje koloniziraju cijela crijeva.
- Zaustavljanje stvaranja histamina u crijevima: Cink je tu od velike pomoći! Općenito: B vitamini, aminokiseline i razni elementi u tragovima neophodni su za razvoj nepropusne crijevne sluznice.