Jeste li jedna od onih osoba koje na stres reagiraju kožnim tegobama? Niste jedini. Mnogima je poznata situacija kad koža „podivlja“ s približavanjem nekog roka, važnog životnog događaja, završetkom poslovnog projekta, pa čak i s „onim danima u mjesecu“. No, ne treba kriviti kožu, ovaj najveći organ našeg tijela koji ima zaštitničku ulogu. Ona samo odražava ono što se događa unutra.
Jesen i zima mogu dodatno doprinijeti kožnim tegobama ne samo zbog hladnoće i suhog zraka, već i svih onih blagodati koje ovo razdoblje donosi. Radni tempo se ubrzava jer se poslovna godina mora zaključiti, pokloni se neće kupiti sami, a razni domjenci i zabave nude specijalitete koji su dar za naše nepce, ali ne i za crijeva. Želudac, crijeva i jetra tek trebaju probaviti božićne delicije i koju kapljicu više.
Stres u kombinaciji s masnoćama, šećerom i alkoholom narušava (crijevni) imunosni sustav. Povećava se osjetljivost organizma na infekcije, a i naša koža je na udaru zbog svih vanjskih, ali i unutarnjih čimbenika. Kako su crijeva povezana sa svim drugim organima, pa i kožom, a i centar su našeg imunosnog sustava, ključno im je pridati više pažnje u ovim hladnim razdobljima jeseni i zime..
Stres nije samo stres
Svaki incident na poslu ili u školi preplavljuje tijelo adrenalinom te uzrokuje stres. Promjene u odgovornostima na poslu, izazovi s nadređenima, početak ili završetak školske godine mogu uzrokovati veliki stres. Čak ni promjena vremena krajem listopada ne prolazi bez izazivanja stresa. Pojedinačno, svi ovi događaji mogu biti bezazleni, ali kada se zbroje, mogu imati značajan utjecaj na organizam, posebice za živce i crijeva. Bolest također može pridodati visokim razinama stresa, čak i ako se radi samo o običnoj prehladi.
Probavne tegobe usko su povezane sa stresom
Sve dok profesionalni, školski i privatni stres ne postane trajan, sve je u redu. S vremena na vrijeme malo „akcije“ dobro je za naš organizam. Takva vrsta stresa koja utječe na tijelo na pozitivan način naziva se eustres, a primjer toga je iščekivanje rođenja djeteta ili nervoza pred vjenčanje. Negativan stres na koji se tijelo ne može prilagoditi naziva se distres. Ako potraje dulje vrijeme, može dovesti do fizičkih tegoba, poput zatvora, proljeva, sindroma iritabilnog crijeva, žgaravice i gastritisa, glavobolje i migrene, kardiovaskularnih tegoba, ali i onih psihičkih, poput poremećaja koncentracije i spavanja. Stres troši naše korisne crijevne bakterije, a neuravnoteženi crijevni mikrobiom ili upala u crijevima utječu na mozak (na tzv. crijevno-moždanu os), što se očituje prvo nervozom. Je li vam poznat onaj osjećaj nervoze kad vam se čini da se oko vas polako steže obruč obveza kojima kao da nikad nema kraja? To je prvi znak da distres uzima svoj danak. Prije nego što se razviju ostale tegobe, nahranite svoja crijeva dobrim bakterijama. Naime, studije pokazuju da optimizacija crijevne mikrobiote može utjecati na vaš odgovor na stres, i s njime povezane simptome.
Crijeva i osjetljiva koža
Jetra je zadužena za detoksikaciju našeg organizma. Ako crijeva i jetra ne rade ispravno, vitamini, minerali i elementi u tragovima ne mogu se adekvatno apsorbirati, a toksini se ne mogu učinkovito izlučiti. Ovo predstavlja plodno tlo za razmnožavanje štetnih crijevnih bakterija, pogotovo ako tome pridodamo nedostatak „dobrih“ bakterija, primjerice zbog uzimanja antibiotika, što je češće u zimskim mjesecima. Ovo stanje neravnoteže u crijevima nazivamo disbioza: smanjen broj korisnih bakterija, nauštrb onih štetnih. Naša koža tada reagira prištićima, aknama pa čak i atopijskim dermatitisom. Osim toga, u hladnim zimskim mjesecima koža, a posebno sluznica, brže se isušuju zbog hladnoće i nedostatka vlage. Rezultat može biti i ispucala koža koja predstavlja ulaz za patogene bakterije, viruse i gljivice, ali i alergene (čak i putem higijenskih proizvoda). Neravnoteža među crijevnim bakterijama može se stabilizirati pomoću probiotika i nutritivnih tvari koji obnavljaju crijevnu sluznicu. Narušena zaštitna barijera kože može se ojačati i odgovarajućom njegom kože i kozmetikom.
Zdravlje i ljepota kože dolaze iznutra
Naravno da je odgovarajuća njega kože izvana neophodna, pogotovo ako se radi o osjetljivoj koži, a posebice zimi kad postoji toliko čimbenika koji na nju utječu. U preparatima za njegu, birajte neagresivne i prirodne sastojke za Vašu kožu. Tako se neće narušiti njena prirodna zaštitna barijera. Međutim, kao što zdravlje cijelog organizma dolazi iznutra, to se može primijeniti i na kožu. Narušena zaštitna barijera kože može se jačati iznutra. Osim adekvatnog unosa tekućine i raznovrsne prehrane, crijeva i kožu dodatno možete podržati unosom dobrih bakterija, putem sinbiotika koji znanstveno dokazano imaju povoljan učinak na upale u crijevima izazvane stresom. Vaša koža bit će Vam zahvalna što ju mudro i nježno njegujete izvana, ali i iznutra.