Bliži se zasluženi godišnji odmor, a mnogi od nas odlučuju se opustiti u inozemstvu. Oprez! Na odredištu Vas ne čeka samo pijesak među nožnim prstima, impresivna kultura i uzbudljive pustolovine, već i strani, pa čak i opasni mikroorganizmi koji mogu ograničiti Vaš zasluženi odmor, štoviše, mogu se vratiti kući s Vama kao neželjeni suvenir.
Tek što ste krenuli na svoje dugo iščekivano putovanje i počastili se prvim pićem dobrodošlice na veličanstvenoj plaži , želudac vam počinje tutnjati – to je jedan od prvih znakova da Vaš odmor doslovno može poći po zlu! Putnički proljev vjerojatno je jedan od najčešćih problema od kojih možete patiti u inozemstvu. U prosjeku, svaki drugi turist doživi takve tegobe, no učestalost varira ovisno o odredištu. Što su higijenski standardi na odredištu za odmor niži i temperature više (bakterije se najbolje razvijaju na tjelesnoj temperaturi – tj. 37°C), veća je vjerojatnost da ćete uzeti neželjeni prekid na odmoru. Crijeva lokalnog stanovništva navikla su na raznolikost bakterija – međutim, u prva dva tjedna, kada se turisti prvi put susreću s ovim „lokalnim“ bakterijama i virusima, osjetljiviji su na proljev i druge crijevne tegobe.
Putnički proljev kao neželjeni suvenir s odmora
Za proljev je prvenstveno odgovorna takozvana enterotoksična Escherichia coli, skraćeno ETEC. Ova bakterija proizvodi toksine koji uzrokuju vodenasti proljev, mučninu i povraćanje, ali simptomi uzrokovani ovim klicama traju samo nekoliko dana jer je većina ETEC sojeva samoograničavajuća, što znači da se uzročnici problema izlučuju s tekućom stolicom u crijevima. Infekcije obično nisu opasne, ali znatno usporavaju oporavak. Godišnji odmor tada ne provodite na plaži nego u hotelskoj sobi.
No, situacija postaje puno problematičnija kada imate posla s patogenim bakterijama koje se stvarno dobro osjećaju u crijevima i udomljavaju se u stijenci crijeva. Salmonela, šigela, kampilobakter ili Giardia lamblia uzrokuju ozbiljne infekcije u probavnom traktu, osobito kada su crijeva izložena povećanom stresom prije godišnjeg odmora i potencijalno oslabljene crijevne stijenke. Ova propusnost crijevne sluznice („leaky gut“) omogućuju štetnim bakterijama da se talože u stijenci crijeva i stoga ne napuštaju tijelo tako brzo.
Ako tijekom odmora patite od kompliciranog slučaja putničkog proljeva, tada ćete se možda morati suočiti s dugoročnim posljedicama, jer možete štetne bakterije donijeti kući kao neželjeni suvenir. Do 10 % oboljelih razvije kronični putnički proljev koji može trajati čak i tjednima nakon završetka godišnjeg odmora. Druga komplikacija je postinfektivni sindrom iritabilnog crijeva s dugotrajnim grčevima u želucu, nadimanjem i proljevom. Suvenir bez kojeg bi svatko mogao!
Savjeti za sljedeće putovanje
Kako biste se što bolje naoružali protiv putničkog proljeva, na svakom odmoru u inozemstvu trebali biste se pridržavati nekoliko jednostavnih pravila higijene – na kraju krajeva, želite dugo vremena misliti na lijepe uspomene, a ne samo one s toaleta.
„Skuhaj, oguli ili ostavi!“
Ovo bi trebao biti Vaš moto i Vaša vodilja svaki put kada odete u hotelski bife ili posjetite lokalni restoran s hranom. Provjerite jesu li meso, riba i druge vrste plodova zaista adekvatno skuhani i da nisu sirovi iznutra.
Čak i klasična jela za doručak poput meko kuhanog jaja ili omleta mogu biti leglo bakterija. Također treba izbjegavati salate i voće koje je oprano vodom iz slavine, a uživati u voću koje možete sami oguliti (npr. banane ili mango). Budite oprezni s dinjama: proizvođači često dodaju vodu koja je potencijalno puna bakterija kako bi povećali težinu te ih tako prodali po većoj cijeni.
Ključna riječ – pitka voda
Odmor Vam mogu pokvariti i kockice leda u koktelu. Međutim, one su često već otopljene u piću – stoga je bolje pitati dvaput ili pažljivo pratiti barmena. Također, osluškujte zvukove šištanja ili pucanja pri otvaranju boce s vodom kako biste bili sigurni da dobivate originalnu zatvorenu bocu. Uzročnici proljeva također vrebaju u sanitarnim čvorovima: nalaze se na kvakama vrata, rukama, ispiraču zahodske školjke i dr. Redovito pranje ruku i pažljiva dezinfekcija ruku (osobito prije jela i nakon korištenja toaleta) smanjuju rizik od infekcije.
Putovanje s djecom
Ako na odmor idete s djecom, dobrobit mališana na prvom je mjestu. Kako bi i mladi i stari maksimalno uživali u putovanju, važno je pripaziti na nekoliko stvari i biti spreman na sve moguće okolnosti.
Odmor s kućnim ljubimcima
Ako imate četveronožnog prijatelja, ne želite ići bez njega na putovanje. Ali je li to uvijek najbolji izbor za njega? Dok su psi životinje koje su vezane za ljude, mačke se obično osjećaju najugodnije u svom poznatom okruženju. Ako vaš voljeni četveronožni prijatelj ide s vama na put, ovdje morate uzeti u obzir nekoliko stvari. No, čak i ako odmor započnete bez kućnog ljubimca, potrebno je poduzeti neke mjere opreza.
Probiotici za putovanje
Stručnjaci za putovanja preporučuju pripremu crijeva za svako putovanje posebnim putnim probioticima, odnosno sinbioticima (npr. OMNi-BiOTiC® PUTOVANJE). Sadrže odabrane korisne sojeve bakterija koje se suprotstavljaju salmoneli, šigeli i dr. te na najbolji mogući način nadopunjuju vašu prirodnu crijevnu floru na odmoru. Istraživanja također pokazuju da korištenje probiotika, ako dođe do najgoreg, može skratiti trajanje neugodnih popratnih okolnosti za jedan do dva dana.
Što treba sadržavati putna ljekarna – popis
Ovisno o destinaciji odmora, popis za pakiranje kovčega može biti prilično različit. Ako idete na jug, obično birate svjetliju odjeću nego ako idete na sjever. Naravno, bitno je i je li riječ o organiziranom ili individualnom putovanju, vrsti smještaja i sl. Ipak, uz svaki odmor, bez obzira koliko dugo traje, koja je destinacija i sl., treba imati jednu stvar: putnu ljekarnu koja će sadržavati sinbiotik za putovanje.
Stres za želudac i crijeva na odmoru
Kao da patogene klice nisu dovoljno opteretile naš probavni sustav – zatvor, nadutost, žgaravica i druge želučane tegobe mogu pokvariti užitak odmora. Stres pri dolasku i nedostatak kretanja na dugim letovima ili putovanjima „paraliziraju“ crijeva. Promijenjena dnevna rutina i nepoznata hrana također usporavaju probavu. Gubitak tekućine uslijed pojačanog znojenja ili klimatiziranog, suhog zraka uzrokuje gušću stolicu i njeno otežano izbacivanje. Nerijetko je i pražnjenje crijeva potisnuto, primjerice zato što u blizini nema toaleta ili su toliko zapušteni da ih radije izbjegavate. Svi ovi čimbenici često dovode do zatvora kod putnika, koji može biti povezan s nadutošću i plinovima.
I želudac mora podnijeti mnogo toga na putovanju, pogotovo zato što se na odmoru s puno toga i „počastite“. Pržena i masna hrana, alkohol, nikotin, kava, bezalkoholna i gazirana pića opterećuju želudac, kao i ljuti, egzotični začini. Sveobuhvatne ponude i raskošni bifei često mame ljude da jedu češće i više nego inače. To može preopteretiti želudac i dovesti do upale želučane sluznice i posljedičnih simptoma poput žgaravice i bolova u trbuhu.
S tim se možete nositi sasvim prirodno: pospješite probavu snagom papaje! U tropskim zemljama ova je biljka oduvijek uživala veliki ugled kao voće koje promiče zdravlje. Južnoamerički Indijanci papaju su zbog bogatstva probavnih sastojaka nazvali „drvom zdravlja“. Papaja sadrži enzim za razgradnju proteina papain, koji stimulira crijeva čak i na putovanju. Kombinacija papaje i umirujuće zobi pokazala se učinkovitom kod želučanih problema. Na taj će način želudac i crijeva također imaju opuštajuće putovanje!
Umirujuća lagana hrana za svaki odmor: puding od chia sjemenki
Na putovanju postoje mnoga kulinarska iskušenja. I uglavnom mogućnosti kuhanja nisu jako izražene. Ipak, postoji nekoliko načina na koje možete dobiti lagani, osvježavajući i zdravi međuobrok koji je idealan i za doručak. Chia sjemenke sada su dostupne u mnogim zemljama i mogu se kuhati u raznim tekućinama. Puding ne mora nužno biti u hladnjaku. Ovisno o opciji, recept se može izvrsno nadopuniti suhim ili svježim voćem.
Ljeto, sunce, infekcija rodnice?
Ljeto, sunce, infekcija rodnice? Žene se tijekom i nakon odmora često moraju boriti s potpuno drugačijim problemima. Klorirana voda u bazenu ili dvojbeni higijenski standardi u javnim toaletima te povećano opterećenje mikroorganizmima koji probijaju i najjači zaštitni štit vaginalne flore, često dovode do bakterijske vaginoze. Ovi problemi u intimnom području najčešće su ponavljajući te trajno opterećuju zdravlje i dobrobit žene.
Ako je vaginalna flora već oslabljena (npr. zbog hormonalnih promjena), stres pri samom dolasku, opterećenje imunosnog sustava zbog klima uređaja ili previše slatkiša sa švedskog stola dovoljni su da izazovu kaos u genitalnom području i temeljito pokvare odmor ženama. Konvencionalne metode liječenja, kao što su vaginalete ili antibiotici, uklanjaju uzroke simptoma, ali vaginalnoj flori nedostaje važna potpora za regeneraciju i obnovu zaštitnog štita korisnih bakterija mliječne kiseline. Kao rezultat toga, Candida albicans i sl. ponovno se aktiviraju te uzrokuju svrbež, peckanje i iscjedak. Stoga podržite svoju vaginalnu floru, osobito na odmoru, sinbioticima ispitanim kliničkim studijama, npr. OMNi-BiOTiC® FLORA plus+. Bakterije mliječne kiseline koje su njihov sastavni dio, dokazano se naseljavaju u vagini, gdje se razmnožavaju i nadoknađuju nedostatak laktobacila u vaginalnoj flori.
Putnički proljev
Putnički proljev obično počinje između trećeg i devetog dana putovanja i obično traje četiri dana (+/- dva dana). Učestalost pražnjenja crijeva (tri do šest puta dnevno) i sadržaj vode (do 85 %) su jako povećani. Proljev je često praćen grčevitim bolovima pri defekaciji (65-70 %), mučninom i povraćanjem (30-45 %) te temperaturom (12-25 %).
Rizik od putničkog proljeva u različitim zemljama
- Visoki rizik: Do 50 % dobije proljev na putovanjima u Latinsku Ameriku, Aziju, Afriku – na krstarenjima Nilom čak i do 80 % putnika može biti pogođeno.
- Srednji rizik: U južnoj Europi, Izraelu i na Karibima, 10-20 % ima putnički proljev.
- Niski rizik: Manje od 8 % putnika u Sjevernu Europu, Sjevernu Ameriku, Australiju, Novi Zeland i Japan pati od proljeva.
Što učiniti ako imate proljev?
- Pijte puno tekućine kako bi ostali hidrirani (čaj, prokuhana voda itd. – ali bez gaziranih pića jer šećer izvlači još više vode iz tijela).
- Jedite laganu, lako probavljivu hranu (npr. mrkvu kuhanu na pari, rižu, zobene pahuljice itd.).
- Uzimajte dobre bakterije kako biste podržali crijevnu floru u borbi protiv uzročnika proljeva.
Kada se treba obratiti liječniku?
Ako se simptomi ne poboljšaju u roku od dva do tri dana, ako u stolici ima krvi ili sluzi, dođe do visoke temperature, teške iscrpljenosti i problema s cirkulacijom, potrebno je konzultirati se s liječnikom. To se također odnosi na proljev koji se javlja kod djece mlađe od dvije godine, trudnica, starijih ili oslabljenih osoba. Također treba konzultirati liječnika ako se sumnja na infekciju salmonelom ili drugim zaraznim klicama te ako se sumnja na bolesti poput tifusa i kolere.