Kao sjedište imunosnog sustava, crijeva se nose sa stresom koji proživljavamo u svakodnevnom životu. Ako crijevna flora izađe iz ravnoteže, to utječe na naše fizičko i psihičko blagostanje. Različite terapije mogu pomoći u uspostavljanju ravnoteže u metabolizmu i tako omogućiti energičan i zdrav početak nadolazećeg proljeća.
Smanjenje kiselosti organizma
Kava, šećer ili meso su kisele namirnice koje opterećuju naš metabolizam. Osobito zimi preferiramo težu hranu, koja također stvara više kiseline. Pečena svinjetina, obilni deserti i pozamašne količine božićnih keksa opterećuju naše tijelo. Do određenog stupnja tijelo se može oduprijeti prevelikoj kiselosti, međutim, dugoročno gledano, puferski sustavi naših organa dosežu svoje granice. Mogu uslijediti glavobolje, nečista koža, infekcije ili neuralgije.
Kako bi se uspostavila acidobazna ravnoteža tijela, prednost treba dati alkalnim namirnicama. Od voća to su npr. limeta, limun, trešnja, banana, grejp ili avokado. Čak i ako je ovo voće kiselo, to nema nikakve veze s učinkom zakiseljavanja koje neke namirnice imaju na tijelo. Važna je pH vrijednost te hrane. Za detoksikaciju organizma posebno su prikladne razne vrste povrća. Primjerice artičoka, kupus, brokula, grašak, mrkva, bundeva, krumpir i češnjak pripadaju alkalnim vrstama povrća. Blagotvorno djeluju i žitarice poput pira ili amaranta te začini poput đumbira, čilija, kima, cimeta i korijandera. Određeni pripravci u slobodnoj prodaji također podržavaju alkalnu prehranu tijekom detoksikacije organizma. Ekstrakti biljaka, primjerice divljeg mažurana, pomažu u razgradnji kiselina i drugih štetnih tvari. To ne čine samo putem krvi, već i putem dišnih puteva. Nakon četverotjedne kure pojačava se detoksikacija vezivnog tkiva i crijeva te se usporava skladištenje masnoće i toksina u tkivu.
Kombinacija alkalne prehrane, smanjenja stresa i opuštajućih kupki pomaže uspostaviti acidobaznu ravnotežu u organizmu.
Alkalne kupke također mogu podržati tijelo u procesu detoksikacije. Ljudi već tisućama godina koriste blagotvorno djelovanje toplih izvora i slanih jezera. Opuštajuće alkalne kupke također dobro djeluju u vašoj vlastitoj kadi. Alkalni aditivi za kupanje mogu sadržavati npr. minerale iz sango morskog koralja, alkalne tvari poput natrijevog bikarbonata (soda bikarbona) ili prirodne soli poput kristalne soli. Mnogi proizvodi Instituta AllergoSan mogu se kombinirati s jednim od gore navedenih pristupa stvaranju cjelovitog proljetnog režima čišćenja organizma. To uključuje dobro poznati OMNi-BiOTiC® METAtox i META-CARE® Basic 3.

Smršavite bez stalnog osjećaja gladi
Kada ni unatoč vježbanju i promjeni prehrane, višak kilograma jednostavno ne želi otići, to može biti zbog sastava crijevne flore. Specifične bakterije koje se zovu firmikuti obilnije su u crijevnoj flori pretilih ljudi. Ponašaju se kao da njihov domaćin živi u gladi pa su programirani da sve unesene kalorije pretvaraju u masne naslage u tijelu. Tijelo radi u „načinu uštede energije“ i dobiva na težini umjesto da je gubi. Te su bakterije također odgovorne za jo-jo efekt kojeg se boje oni koji žele smršaviti.
Prvi korak je određivanje bakterijskog sastava u stolici. Ako pokaže višak firmikuta, dodaci prehrani iz ljekarne kao što su probiotici i prebiotici ili još bolje sinbiotici (npr. OMNi-BiOTiC® metabolic), mogu pomoći u uspostavljanju optimalne bakterijske ravnoteže. Osim toga, pripravci na biljnoj bazi također mogu pomoći u poticanju tjelesnog metabolizma. Preporučuje se smanjiti unos ugljikohidrata i redovito vježbati. Stres dovodi i do propusnosti crijevne barijere („leaky gut“), što znači da otrovne tvari mogu lakše ući u tijelo.
Potpora tijekom uzimanja antibiotika
Otkriće antibiotika smatra se revolucijom u povijesti medicine. Zahvaljujući njima bolesti poput upale pluća više nisu smrtna presuda. Međutim, bolesti i njihova terapija antibioticima mogu imati negativan učinak na imunosni sustav. Ti lijekovi ne napadaju samo patogene bakterije, oni također uništavaju dobre mikroorganizme koji su neophodni za zdravu imunosnu obranu. To često rezultira proljevom i povećanom osjetljivošću na infekcije. Posebno su djeca i starije osobe često pogođene takvim štetnim učincima. Unosom dobrih bakterija moguće je podržati crijeva tijekom terapije antibioticima. Probiotički pripravci sadrže žive mikroorganizme poput bakterija mliječne kiseline, koji pozitivno mijenjaju crijevno stanište. Ako je probiotiku (dobrim bakterijama) pridodana i hrana za te bakterije (prebiotik), tada govorimo o sinbiotiku. Ako se probiotici, odnosno sinbiotici, koriste dva puta dnevno tijekom antibiotske terapije i nastavljaju se primjenjivati iduća 2 tjedna nakon terapije, moguće je spriječiti gubitak važnih pomagača koji žive u našim crijevima.