Ciroza jetre, terminalni stadij mnogih kroničnih bolesti jetre, postaje sve raširenija. Sastav crijevne flore osoba koje boluju od ciroze jetre izuzetno je poremećen. Uz pomoć suvremenih laboratorijskih tehnika, postalo je moguće potvrditi da postoji smanjenje raznolikosti i prevlast štetnih bakterija u crijevima pacijenata s cirozom jetre.
Ono što posebno upada u oči je „oralizacija“ crijevnog mikrobioma. To znači da se mikroorganizmi tipični za usnu šupljinu, mogu pronaći u većem broju u crijevima. Istodobno se smanjuje broj bakterija koje imaju pozitivan učinak na čovjeka. Posljedice takvih promjena u crijevnoj flori su povećana propusnost crijevne barijere („leaky gut“) i prodor bakterijskih komponenti u krvožilni sustav. To dovodi do kroničnog preopterećenja imunosnog sustava pacijenta što kasnije dovodi do razvoja imunodeficijencije. To se očituje u obliku čestih opasnih infekcija.
Dakle, crijevo-jetra os igra značajnu ulogu u razvoju kroničnih bolesti jetre. Trenutne terapijske strategije za cirozu jetre temelje se na liječenju ili prevenciji komplikacija kao što su krvarenje iz jednjaka ili hepatička koma. Funkcija jetre može se trajno poboljšati samo ako se uzrok ciroze jetre, poput alkohola ili hepatitisa, može eliminirati ili ako se izvrši transplantacija jetre. Stoga bi bilo poželjno suzbiti negativne učinke ciroze u ranoj fazi bolesti.
Prema definiciji WHO-a (Svjetska zdravstvena organizacija), probiotici su „živi mikroorganizmi koji kada se uzmu u dovoljnoj količini pružaju zdravstveni učinak”. Mogu pozitivno utjecati na crijevno-jetrenu os putem izravnih i neizravnih mehanizama. Na primjer, probiotičke bakterije mogu istisnuti druge štetne bakterije, ojačati crijevnu barijeru i imati uravnotežujući učinak na crijevni imunosni sustav. Postoje izvješća koja kažu da probiotici mogu pozitivno utjecati na razvoj i ozbiljnost hepatičke kome.
Stoga smo na Medicinskom sveučilištu u Grazu procijenili učinke probiotika na pacijente s cirozom jetre. Proveli smo dvostruko slijepu, randomiziranu, placebo kontroliranu studiju. To znači da je polovica pacijenata primila probiotik, a druga polovica proizvod koji je izgledao i imao identičan okus, ali nije sadržavao aktivne bakterije. Ispitali smo učinke na crijevni mikrobiom, crijevno-jetrenu os i funkciju jetre. Ispitali smo 101 pacijenta kako bismo provjerili jesu li prikladni za studiju i konačno smo mogli uključiti njih 92. Sudionici istraživanja su tijekom 6 mjeseci dobivali posebno razvijeni probiotik, dodatak prehrani OMNi-BiOTiC® HETOX ili placebo. Nakon toga pacijenti su promatrani još 6 mjeseci. Većina ih je završila studiju prema planu; samo je mali dio rano odustao. Zanimljivo je da je samo jedan pacijent iz skupine koja je primala probiotike odlučio odustati, dok je njih 11 odustalo u skupini koja je primala placebo. Ova upečatljiva razlika mogla bi značiti da su se pacijenti u skupini koja je primala probiotike jednostavno općenito bolje osjećali i stoga su bili u mogućnosti prisustvovati svim obvezama u studiji unatoč svojoj kroničnoj bolesti. Sudionici su također bili izuzetno precizni kada je u pitanju točna doza; uzete su gotovo sve vrećice s ispitivanim uzorcima. Očekivano, pacijenti s cirozom jetre imali su znatno promijenjenu crijevnu floru. U određenoj mjeri te bi se promjene mogle poništiti primjenom probiotika. Nadalje, obogaćivanje stolice laktobacilima vidljivo je kod pacijenata koji su primali probiotik. To pokazuje da probiotičke bakterije mogu kolonizirati crijeva barem na neko vrijeme.
Najvažniji nalaz studije: funkcija jetre pacijenata značajno se poboljšala, osobito kada je bolest uznapredovala. Ispitani laboratorijski parametri također su pokazali značajno jačanje urođenog imunosnog sustava. U skladu s tim, manje je sudionika istraživanja dobilo infekcije tijekom terapije probiotikom. Također smo pitali pacijente o kvaliteti njihovog života i sa zadovoljstvom smo ustanovili da je probiotik doveo i do poboljšanja kvalitete života.
Zaključno, ovom smo studijom uspjeli pokazati da probiotici pružaju dobru priliku za poboljšanje funkcije jetre, imunosne funkcije i kvalitete života kod osoba koje boluju od ciroze jetre tako što pozitivno utječu na crijevnu floru.
*Assoz.Prof.Dr.med. Vanessa Stadlbauer-Köllner, specijalistica interne medicine, gastroenterologije i hepatologije, voditeljica istraživačke jedinice „Transplantacijsko istraživanje”, Medicinsko sveučilište u Grazu
Bolesti jetre
Svaka 370. osoba boluje od ciroze jetre. U mnogim razvijenim zemljama bolest je postala jedan od deset najčešćih uzroka smrti. Mnogi niti ne znaju da imaju cirozu jetre jer su simptomi često nespecifični – primjerice umor, smanjena izvedba i nedostatak apetita. Bolesnici s cirozom jetre često umiru od komplikacija kao što su hepatička koma, zatajenje bubrega, krvarenje ili karcinom jetre. Karcinom jetre se gotovo uvijek razvija zbog već postojeće ciroze jetre i može se izliječiti samo ako se rano otkrije. Alkohol, pretilost i kronični virusni hepatitis najčešći su uzroci ciroze jetre. Muškarci obolijevaju dvostruko češće nego žene. Bolesnici s cirozom jetre moraju ići na liječnički pregled najmanje svakih 6 mjeseci. Pregled bi trebao uključivati analizu krvi i ultrazvuk jetre. Ultrazvuk je neophodan za otkrivanje raka jetre u ranoj fazi. Ako je ciroza jetre već u poodmakloj fazi, može pomoći samo transplantacija jetre. Međutim, zbog nedostatka odgovarajućih donorskih organa, neće svaki bolesnik s cirozom jetre završiti na transplantaciji.
Što je dobro za jetru – što joj može naštetiti?
Jetra je organ neophodan za metabolizam i detoksikaciju organizma. Sve što unosimo, bilo da se radi o hrani, lijekovima ili štetnim tvarima poput alkohola, jetra mora razgraditi. Terapije detoksikacije biljnim lijekovima često mogu uzrokovati više štete nego koristi. To je zato što biljni proizvodi često sadrže velike koncentracije određenih aktivnih tvari koje se u jetri mogu pretvoriti u još toksičnije produkte razgradnje. Kad je jetra već oštećena, najbolje ju je što manje opteretiti.
Bolje izbjegavati:
- Alkohol i produkti njegove razgradnje oštećuju crijevnu floru, crijevnu barijeru i samu jetru.
- Masna i šećerom bogata hrana povećava propusnost crijeva i dovodi do masne degeneracije i upale jetre.
- Mnogi lijekovi se razgrađuju u jetri i stoga ih treba koristiti s oprezom (npr. antibiotici i lijekovi protiv bolova).
- Biljni pripravci i dodaci prehrani također sadrže aktivne tvari i stoga ih također treba uzimati s oprezom.
Dobro za jetru:
- Raznovrsna prehrana pomaže u održavanju zdrave crijevne flore koja zauzvrat održava zdravu crijevno-jetrenu os. Neuravnotežena prehrana ograničava bakterijsku raznolikost.
- Trening izdržljivosti dovodi do preokreta masne degeneracije jetre.