Neplodnost je globalni fenomen s porastom broja oboljelih parova svake godine. U prosjeku svaki šesti par u Austriji ne može imati djecu, a o točnom uzroku još se uvijek raspravlja. Neuspješno liječenje neplodnosti predstavlja veliko psihičko opterećenje i izuzetno je stresno za svaki par. Osim starije dobi kao jednog od glavnih uzroka, sastav vaginalne flore također može biti uzrok neobjašnjive neplodnosti. Znanstvena istraživanja uspjela su pokazati kako je sastav i stabilnost vaginalne flore različit kod trudnica i žena koje nisu trudne. Ona ukazuju na utjecaj vaginalnog mikrobioma na plodnost i rađanje.
Vaginalna flora bogata laktobacilima pozitivno utječe na plodnost
Vaginalni mikrobiom sastoji se od oko 250 različitih vrsta bakterija. Važno je napomenuti da ni sluznica maternice (endometrij) nije sterilna, već nastanjena bakterijama koje mogu značajno utjecati na plodnost žene. Objavljeni znanstveni radovi govore u prilog tome kako poremećena kolonizacija bakterija može spriječiti implantaciju oplođene jajne stanice.
Španjolski istraživački tim po prvi je puta proučavao mikrobiom maternice i rezultati su pokazali da se mikrobiom kod većine zdravih žena sastoji od preko 90 % laktobacila. Prisutnost drugih mikroorganizama ili nedostatak laktobacila može znatno smanjiti plodnost. Zanimljivo je da je mikrobiom maternice u kojem dominiraju laktobacili imao 60,7 % uspjeha tijekom implantacije embrija tijekom prve in vitro oplodnje, dok je mikrobiom s nedostatkom laktobacila imao samo 23,1 % uspješnosti. Stopa uspješnih trudnoća s nedostatkom laktobacila pala je sa 70,6 % na 33,3 %, a udio živorođene djece pao je s 58,8 % na 6,7 %.

Probiotici povećavaju šanse za uspjeh tijekom umjetne (in vitro) oplodnje
Posljednjih godina primjena probiotika u ginekološkoj praksi dobiva sve veći značaj u liječenju i prevenciji negativnih promjena vaginalne flore te u slučaju recidivirajućih infekcija mokraćnog i vaginalnog trakta. Istraživanje mikrobioma u posljednjih nekoliko godina omogućilo je pronalazak učinkovitih sojeva bakterija za tretiranje ginekoloških bolesti. Znanstvenici su jasno dokazali da je najbolji oralni unos probiotičkih bakterija jer je to prirodan način naseljavanja vagine odgovarajućim dobrim bakterijama. Za razliku od primjene vaginaleta, prolazak ovih probiotičkih bakterija do crijeva rezultira stvaranjem skladišta u rektumu, koji djeluje kao rezervoar i izvor za trajnu kolonizaciju vagine.