Pri kreiranju ovog teksta autorica Lela razgovarala je s novopečenim i budućim mamama, kao i sa ženama koje se bave temom rađanja djece (ili reprodukcije).
Trudnoća u prosjeku traje 280 dana ili 40 tjedana. Nakon što se jajna stanica oplodi, potrebno je oko 268 dana dok se beba rodi i preokrene živote novih roditelja naglavačke. To je dugo vrijeme u kojem se događaju mnoge promjene. Ne samo da će se promijeniti život budućih roditelja, već se i tijelo buduće majke prilagođava novoj situaciji. Ove okolnosti donose mnoga uzbudljiva i nova iskustva. Čak i prije nego što je trudnoća dijagnosticirana, žene primjećuju promjene u svom tijelu. „Nešto je bilo drugačije, ali nisam to tada mogla točno odrediti”, objašnjava buduća majka prisjećajući se prvih tjedana trudnoće. Čim je trudnoća potvrđena, ispitanice su se mogle pripremiti za nadolazećih 9 mjeseci. No, ipak su ostale iznenađene onim što ih čeka jer trudnoća je veliki napor za žensko tijelo u svakom pogledu. Osluškujući sebe i svoje potrebe, žene su uspjele savladati sve prepreke i poteškoće koje su im se našle na putu.
Dok se žene koje nisu planirale trudnoću nisu mogle pripremiti za ono što dolazi, žene koje su planirale trudnoću bile su spremne. Prve je iznenadio rastući trbuščić, a druge su se intenzivno pripremale i stvorile najbolje moguće uvjete za idealnu trudnoću. Ipak, sve su žene morale podjednako naučiti kako se nositi s promjenama tijekom ovog razdoblja.
Folna kiselina tijekom trudnoće
Mnoge žene koje su željele imati djecu počele su uzimati folnu kiselinu i prije same trudnoće. Manjak ovog nutrijenta općenito negativno utječe na diobu stanica, njihov rast i stvaranje. Ti su procesi od velike važnosti za majku i dijete tijekom trudnoće i s njom povezane diobe stanica. Trudnice mogu razviti anemiju, a rizik od razvoja defekta neuralne cijevi embrija je povećan. Iz neuralne cijevi, koja se razvija oko 17. dana nakon oplodnje, kasnije nastaju mozak i leđna moždina. Neuralna cijev obično se zatvara na kraju 4. tjedna trudnoće. U ovom trenutku mnoge žene niti ne znaju da su trudne! Nedostatak folne kiseline mogao bi ugroziti ili čak spriječiti zatvaranje neuralne cijevi. To može dovesti do malformacija – najčešća je spina bifida (poznatija kao otvorena leđa) ili čak malformacija mozga. U najgorem slučaju može čak biti ugrožen opstanak embrija u maternici.
Sve žene koje su planirale trudnoću bile su bolje psihički pripremljene i uzimale su dodatke folne kiseline. Nadalje, te su žene također znale da jaka crijeva igraju odlučujuću ulogu u „ugodnoj“ trudnoći.
Kliknite ovdje da biste pročitali više o povezanosti neplodnosti i vaginalne flore.
Crijeva i njihova uloga tijekom trudnoće
Sve intervjuirane novopečene mame prijavile su probleme s probavom tijekom trudnoće. To ne iznenađuje, budući da većina trudnoća uključuje ovu uobičajenu nuspojavu. Tijekom rane trudnoće (razdoblje od oplodnje do pozitivnog testa na trudnoću ili najkasnije do 12. tjedna trudnoće) oslobađa se progesteron koji štiti oplođeno jajašce i održava trudnoću. Međutim, progesteron također utječe na crijeva, čineći ih tromima i usporavajući njihovu aktivnost. Krajnji rezultat može biti zatvor.
“Na početku trudnoće htjela sam jesti samo zelene jabuke!”
Žene s jakom željom da imaju djecu izjavile su da su se već počele nadati da je razlog tome implantacija jajašca u maternicu, kada su vidjele znakove zatvora tijekom menstrualnog ciklusa. Međutim, zatvor se ne smije olako shvatiti jer teško naprezanje tijekom pražnjenja crijeva može dovesti do stvaranja hemoroida. Čak i intenzivno tiskanje tijekom poroda, može nekim ženama za dugoročnu posljedicu ostaviti hemoroide. Kako trudnoća odmiče i dijete raste, povećava se opterećenje crijeva, osobito pred njen kraj. Posljedica je opet zatvor, pri čemu se unesena hrana duže zadržava u crijevima. To često dovodi do povećanog stvaranja plinova i nadutosti. Trudnice su često izjavljivale da je taj plin gotovo nekontroliran i da miris nije ugodan.
„Ponekad sam morala izaći iz sobe nakon ispuštanja plinova“, priznaje jedna novopečena majka. Neke su žene čak objasnile kako su tijekom tog vremena izbjegavale društvene kontakte. Ipak, svim je ženama to bilo zabavno i smatrale su to dobrim znakom da im crijeva savršeno rade.
“Otprilike 8-6 tjedana prije poroda izgubila sam želju za slatkim. Nisam mogla podnijeti čokoladu, tortu ili bilo koje druge slatkiše.”
Nakon promjene prehrane često se javlja zatvor. Mnoge žene prijavljuju ovu promjenu kao svjesnu ili nesvjesnu. S jedne strane, trudnice su nastojale održavati zdravu i uravnoteženu prehranu unosom brojnih vitamina u obliku voća i povrća, kao i uvrštavanjem na jelovnik puno namirnica bogatih vlaknima. Ipak, mnoge su neobične kombinacije hrane također dospjele na njihove tanjure.
“Sjećam se da sam jela sladoled od jagoda s tabasco umakom. Gledano unatrag, svakako nije kombinacija vrijedna nagrade, ali mi se tada svidjela. Nažalost, moj trbuščić se nakon toga uvijek bunio. Moja crijeva vjerojatno nisu uživala u toj kombinaciji”, objašnjava jedna mlada majka svoje neobične prehrambene navike tijekom trudnoće.”
Kao što je već spomenuto, promjena okolnosti može biti veliki izazov za crijeva. Kad nastupi trudnoća, ne samo da hormonalne promjene opterećuju crijeva, već i one neobične želje koje imaju mnoge trudnice. Ispitanice su često navodile magičnu privlačnost prema hrani bogatoj željezom. Pistacije su im postale omiljena grickalica, a mnoge su razvile želju za crvenim mesom koju prije nisu imale.
Željezo i trudnoća
Budući da dijete treba mnogo željeza dok je u maternici, a buduća majka proizvodi više krvi za opskrbu maternice, potrebe trudnica za željezom znatno su iznad normalnih razina. Zbog toga su mnoge ispitane žene tijekom trudnoće uzimale dodatno preparate željeza. Osobito one žene koje su i prije imale niske razine željeza. Ti suplementi željeza potrebni su im jer se njihova potražnja za željezom povećava devet puta prema kraju trudnoće.
Međutim, uzimanje dodataka željeza može učiniti crijeva tromima i usporiti njihovu aktivnost. Stoga treba dati prednost hrani bogatoj željezom, osobito tijekom trudnoće, jer ona obično osigurava i uravnoteženu crijevnu floru. Kako biste zadovoljili svoje dnevne potrebe za željezom i još uvijek održali svoja crijeva aktivnima, isprobajte neke od ovih savjeta:
- Namirnice s visokom koncentracijom vitamina C potiču apsorpciju željeza (npr. peršin, paprika, brokula).
- Kombinirajte voćne kiseline (npr. jagode, naranče).
- Kombinirajte hranu s visokim udjelom oksalne kiseline (npr. špinat, blitva) s mliječnim proizvodima. Oni djelomično vežu oksalnu kiselinu i olakšavaju apsorpciju željeza u tijelu.
- Ne kombinirajte kavu, zeleni čaj, crni čaj izravno sa željezom. Klorogenska kiselina koja se nalazi u čaju može smanjiti apsorpciju.
Vaginalna flora i trudnoća
Nažalost, trudnoća nema samo lijepe strane, jer uz brojne promjene koje očito pojačavaju iščekivanje bebe, poput sve većeg trbuha, promjene uzrokovane trudnoćom mogu izazvati i neugodne nuspojave. Mnoge trudnice muku muče s neprekidnim gljivičnim infekcijama: „Čim sam pomislila da je infekcija prošla, sljedeća je čekala iza ugla”, kaže jedna od žena. Vaginalna flora sastoji se od različitih laktobacila koji koegzistiraju u osjetljivoj ravnoteži. Ukoliko se ta ravnoteža poremeti, npr. zbog hormonalnih promjena tijekom trudnoće, može oslabiti zaštitna funkcija te može doći do razmnožavanja štetnih bakterija i gljivica, što na kraju može dovesti do neugodnih infekcija.
Ova buduća mama napokon je uzela sinbiotik OMNi-BiOTiC® FLORA plus+. 4 znanstveno istražena soja bakterija koje sadrži dio su zdrave vaginalne flore, nadoknađuju nedostatak laktobacila u vaginalnoj flori, mogu se nastaniti u području vagine i inhibirati rast raznih patogena, što je potvrđeno znanstvenim istraživanjima.
Svaka je trudnoća drugačija i pred buduće majke postavlja različite izazove. U sve većem majčinom trbuhu ne nalazi se samo beba koja raste, već i osjećaj koji je ženama omogućio da pronađu svoj put kroz trudnoću.
O autoru
Dipl.ing. Anna-Lena Kollos, MA (a.k.a Lela) završila je studij biotehnologije, prehrambene tehnologije i odnosa s javnošću. U svom radu kao osobna trenerica i komunikacijska savjetnica s fokusom na teme vezane uz zdravlje, fokusira se na holistički i dugoročni pristup, koji je neophodan za postizanje njezinih individualnih ciljeva – u obuci, ali i komunikaciji.
Autor fotografije: Marie&Michael Photography